Tłumaczenie PDF - czeka nas konwersja PDF do WORD_SLAVIS profesjonalne centrum tlumaczen_czesc_01

Tłumaczenie PDF – czeka nas konwersja PDF do WORD – część 1

Czy często musisz wykonać tłumaczenie PDF? Czy często masz z plikami PDF problemy? Dzięki nam dowiesz się, jak wykonać konwersję PDF do WORD w 5 prostych krokach.

Zapraszamy do lektury!

Tłumaczenie PDF – nasze doświadczenie, twoją korzyścią

Poniższe podsumowanie, jeśli jesteś w tej kwestii początkujący, powinno ci wystarczyć. Jeśli jednak potrzebujesz bardziej szczegółowej pomocy, zachęcamy do zapoznania się z częściami 2 i 3 (wkrótce się pojawią) naszego mini poradnika dotyczącego konwersji PDF do WORD i tłumaczenia PDF.

Szukasz biura tłumaczeń, które wykona dla ciebie profesjonalne tłumaczenie PDF na dowolny język? Centrum Tłumaczeń SLAVIS – skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj i spytaj o bezpłatną wycenę.

W części 2:

Przedstawimy podstawowe czynności, które powinieneś znać, aby dokonać konwersji. Ponadto zobaczysz, jak agencja tłumaczeń Slavis wykonuje konwersje do celów biznesowych.

W części 3:

Umieścimy obszerny schemat, pokazujący jak profesjonalnie wykonać tłumaczenie PDF.

Zainteresowany? Zaczynamy!

Krok 1: Poznanie formatu

PDF, czyli Portable Document Format, jest plikiem służącym do prezentowania, przenoszenia i drukowania tekstów i grafik. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie użytkownikowi zachowania wyglądu, układu i formatowania powstałego dokumentu. PDF posiada również bardziej zaawansowane funkcje, takie jak komentowanie, zaznaczanie, tworzenie hiperłączy, kodowanie, zabezpieczanie hasłem, jak i zarządzanie prawami cyfrowymi.

Pomimo popularności formatu (PDF można utworzyć z dowolnego tekstu i grafiki) i tego, że praktycznie każdy użytkownik jest z nim zapoznany w stopniu podstawowym, nie jest pozbawiony wad. Spośród nich można wyróżnić dwie najważniejsze:

  • Pierwsza — PDFy sprawiają problem przy korzystaniu z zaawansowanych funkcji
  • Druga — kopiowanie i/lub konwersja PDF do WORD jest zwykle bardzo kłopotliwa.

Krok 2: Określenie celu

Kwestie związane z konwersją są tymi, przez które chcemy cię poprowadzić. Jako że stworzenie i wydrukowanie plików PDF to przysłowiowa „bułka z masłem”, konwersja w drugą stronę stanowi często nie lada wyczyn.

PDF jest formatem rozpowszechnionym, posiadającym liczne darmowe i płatne kreatory PDF oraz narzędzia do ich drukowania. Niektóre z tych narzędzi są darmowymi (ogólnodostępnymi) i bardzo prostymi — jak GhostScript — inne są złożonymi i płatnymi programami do obróbki PDF.

Niektóre są autonomiczne, a inne są jedynie częścią składową większego oprogramowania.

Odpowiedź na problemy: „Konwersja PDF do WORD” i „Tłumaczenie PDF” wymaga ustalenia przeznaczenia dokumentu. Jeśli ma być przekazywany, drukowany lub prezentowany (ale nie edytowany), najlepiej pozostać przy formacie PDF i pominąć konwersję, gdyż ten format w tym przypadku jest bezpieczniejszy.

Jednakże jeśli musisz dokonać znacznych modyfikacji, edytować, zmienić wygląd lub wykonać tłumaczenie PDF, a nie masz oryginalnego pliku — konwersja jest rozwiązaniem dla ciebie.

Krok 3: Rozpoznanie typu

Zazwyczaj kiedy potrzebujesz wykonać tłumaczenie PDF, konwertujesz dokument, który zawiera tekst. Biorąc to pod uwagę, powinieneś pamiętać, że teksty w formacie PDF mogą mieć postać edytowalną lub nieedytowalną. Problem ten wynika z faktu, że pliki tekstowe PDF mogły powstać z konwersji na przykład pliku WORD lub skanów/zdjęć. Oba są zatem plikami PDF. Jednak ze względu na ich typ, musisz podejść do nich inaczej.

Wybierasz inne metody, jeśli wykonujesz konwersję PDF do WORD z edytowalną zawartością, lub innymi słowy — tekstem, który możesz skopiować i wkleić.

Musisz jednak zastosować inny rodzaj rozwiązań, kiedy pracujesz z plikiem PDF, który nie pozwala na kopiowanie i wklejanie.

Krok 4:  Konwersja PDF do WORD – wybór metody

Poniżej znajdziesz krótkie opisy metod, które dadzą ci odpowiedź na pytanie, jak skonwertować PDF do WORD lub wykonać tłumaczenie PDF.

(1) Przepisywanie

Sprawdzające się w przypadku, jeśli sprawnie piszesz na klawiaturze, a tekst, który masz „skonwertować” (w tym wypadku przepisać), jest krótki. Korzyści? Zależą od tego, czy PDF powstał z edytowalnego formatu, czy nie.

(2) Kopiuj/wklej

Działa jedynie w przypadku edytowalnych plików PDF (takich, które można skopiować) i tego czy są krótkie. Wady? Nie będzie działać w przypadku nieedytowalnej lub długiej zawartości.

(3) Office Word

Najnowsze wersje MS Office pozwalają na bezpośrednie otwieranie i na konwersję PDF powstałych z plików WORD. Dlatego, co nie może dziwić, możesz mieć problemy z plikami PDF powstałymi na bazie innych formatów.

(4) Adobe Acrobat

Narzędzie Adobe Systems do tworzenia plików PDF może być również używane do konwersji PDF do WORD. Chociaż nie jest tak efektywne w konwertowaniu jak w przypadku tworzenia.

(5) Konwertery online

Różnorodne, mniej lub bardziej zaawansowane konwertery PDF do WORD, pozwalające na wykonywanie konwersji online. Są one darmowe jak i płatne. Można zapomnieć o tej metodzie przy konwertowaniu skomplikowanych formatów i treści nieedytowalnej.

(6) Google Docs

Jedna z działających w chmurze funkcji Google, umożliwiająca otwieranie plików PDF i pobieranie ich jako plików WORD.

(7) Konwertery PDF do WORD

Zestaw ogólnodostępnych lub płatnych konwerterów, do pobrania i instalacji, pozwalających na konwersję i tłumaczenie PDF na komputerze.

(8) Narzędzia OCR

Najbardziej zaawansowane z dostępnych rozwiązań. Metoda ta daje ci szeroki zestaw narzędzi do rozpoznawania, odtwarzania, konwersji i ostatecznie tłumaczenia PDF — bez względu na to czy są edytowalne, czy nie.

Krok 5: Praca nad końcowym rezultatem

Decydując się na tłumaczenie PDF, powinieneś zawsze pamiętać, że żadne narzędzie ani rozwiązanie nie zapewni perfekcyjnie bazy w postaci pliku po konwersji PDF. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, otrzymasz zawartość, która będzie wymagała poprawek formatowania/układu, lub przynajmniej korekty spacji lub łamania.

To jednak inna historia, o której powiemy w 3 części naszego mini poradnika.